XI Przegląd Filmów Górskich - 2015
Kolejny XI Przegląd za nami. Nadkomplet widzów miał okazję spotkać się i wysłuchać gości; najwybitniejszych polskich himalaistów, oraz zaproszonych miłośników gór, w tym ratowników GOPR, którzy swoje pasje realizują w górach świata i podzielili się swoimi dokonaniami ze sceny Przeglądu.
Tradycyjnie Przeglądowi towarzyszyła wystawa fotograficzna, którą po raz kolejny (chyba 7 ) przygotował Piotr Snopczyński. Na 31 planszach można było obejrzeć relację z lata 2014 - polskiej narodowej wyprawy na K2.
Program Przeglądu zaczęli nasi Koledzy: Erwin, Waldek i Bartek, którzy w 2014 roku pokonali wraz z innymi ratownikami na nartach trasę – klasyk alpejski – Haute Route. Niby nic wielkiego, ale… na sprzęcie i w strojach z epoki Zaruskiego, a to już było coś!
I tak właśnie ubrani i wyposażeni pojawili się na scenie budząc duże zainteresowanie. Pokazana diaporama Waldka była dokumentacją tego dokonania.
Dalej – miejscowi górale – Jacek Kranz i Piotr Twardowski opowiedzieli i przedstawili „swoją” relację z góry Kazbek, zachęcając do jej zdobywania.
Jacek Jawień, nieobecny rok temu, nadrobił zaległości opowiadając historię wyprawy po odnalezienie ciał tragicznie zmarłych po zdobyciu Broad Peaka Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego.
W przerwie technicznej rozlosowano wśród publiczności wiele nagród przygotowanych przez Pana Macieja Kałwaka – Prezesa firmy Alp i sieci sklepów AlpinSport Zakopane.
Na koniec pierwszego dnia Przeglądu Leszek Cichy przygotował obszerną prelekcję z historii zdobywania gór wysokich przez Polaków. Poszczególne działy tej retrospektywy omawiali Krzysztof Wielicki i Janusz Majer.
Drugiego dnia odbył się prawdziwy maraton. Do południa Piotr Snopczyński i Alek Lwow prezentowali filmowe biografie Jerzego Kukuczki, Artura Hajzera i himalaistów wywodzących się z Zakopanego.
Sesję popołudniową rozpoczął nasz kolega Jurek Tomala, przenosząc widownię do Iranu i drogę na jego najwyższy szczyt Demawend.
Zaraz potem przenieśliśmy się w góry tzw. „Małego Tybetu”, o których opowiedział rzeszowski alpinista Staszek Proszak.
Długo oczekiwana tego wieczoru produkcja to film Olka Ostrowskiego o jego wejściu i zjeździe na nartach z ośmiotysięcznika Cho Oyu. Wstępu do pokazu, pod nieobecność Olka, dokonał brat Tomek. Film wzbudził duże emocje, a niektóre sekwencje bardzo żywą reakcję publiczności i na pewno ten pokaz pozostanie na dłużej w pamięci z tegorocznego Przeglądu.
Benefis Tamary Styś i Darka Załuskiego to znakomite ostatnie produkcje Darka i wspaniały komentarz obojga. Ku zaskoczeniu nawet wielce im bliskich i znajomych himalaistów przedstawili na koniec zdjęcia … ze swojego ślubu. Darka w krawacie jeszcze nikt nie widział. Że też żaden kolorowy tabloid tego nie wyczaił!
Drugiego dnia też były nagrody i nadkomplet publiczności co wielce cieszy i satysfakcjonuje organizatorów.
Po raz chyba trzeci Przegląd zaistniał także w niedzielą, gromadząc całkiem liczna widownie. Głównym tematem tego wieczoru była historia zdobywania północnej ściany Eigeru – dwa wyśmienite filmy troszkę inaczej to przedstawiały, ale oba polecam:
- „Północna ściana” reż. Philipp Stolzl,
- „Zew ciszy” reż. Louis Osmond.
Przeglądowi od pierwszego dnia towarzyszył znany antykwariusz Pan Roman Krukowski, wśród nowości znalazł się pierwszy tom biografii Krzysztofa Wielickiego, a że bohater był na miejscu z autografem nikt nie miał problemu.
Na koniec tej relacji nieskromnie dodam: wspaniała impreza, która mogła się odbyć dzięki wsparciu organizatorów, a byli to ZG GOPR, Urząd Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne, Ustrzycki Dom Kultury oraz sponsorów: Firmy ALP Macieja Kałwaka, PZU i Fundacji RADAN.
Dziękuje też wszystkim mediom, dzięki którym fama o Przeglądzie poszła w świat.
Tekst: Grzegorz Chudzik
Zdjęcia: Andrzej Górski
UDK