Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podkarpackiego

Marszałek Podkarpacki

Patronat medialny

TVP 3 Rzeszów

Radio Rzeszów

Wspinanie.PL

Imprezy Podróżnicze

NPM - Magazyn Turystyki Górskiej

PortalGórski.pl

Gazeta Bieszczadzka

Ratownictwo Górskie

Organizatorzy

Ustrzyki Dolne
GOPR
Fundacja SOS Na ratunek
Ustrzycki Dom Kultury
15 Przegląd Filmów Górskich

VI Przegląd Filmów Górskich - 2010

VI Przegląd – kolejna wspaniała impreza, ze wspaniałymi uczestnikami: Artur Hajzer, Ryszard Pawłowski i niezawodny Piotr Snopczyński.

Na stale przyjął się rytuał losowania upominków dla publiczności ufundowanych przez firmę AlpinSport Macieja Kałwaka.

Wystawa kolejna Piotra Snopczyńskiego z wyprawy na Broad Peak, zaś koncert nietypowy, ale rozgrzał publiczność piosenkami zespołu „Dżem” – duet Jacek i Placek.

Notatka prasowa:

VI Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych był wyjątkowy. Organizatorzy zaryzykowali 2 dniową imprezę mając na uwadze sukces ubiegłorocznej edycji.

Dzięki sponsorowi Przeglądu firmie ALPIN SPORT Zakopane udało się zgromadzić w jednym miejscu i czasie najwybitniejszych himalaistów: Ryszarda Pawłowskiego i Artura Hajzera. Pozostało dopracować cały program, zgromadzić filmy i z niecierpliwością czekać na publiczność. A ta nas nie zawiodła i w ten sposób imprezę można podsumować jako wielce udaną. Ale po kolei…

Przeglądowi od początku towarzyszy wystawa fotograficzna, która w zimowej stolicy Podkarpacia – Ustrzykach Dolnych – była anonsowana jako echa wysokich gór.
Tak się złożyło, że pierwsza i ta tegoroczna była autorstwem Piotra Snopczyńskiego – himalaisty i ratownika GOPR ze Świdnicy. Tym razem były to zdjęcia wspólne Piotra
i Ryszarda Pawłowskiego z wiosennej wyprawy na Broad Peak w 2009r.
Otwarcie wystawy miało charakter spotkania towarzyskiego z możliwością porozmawiania i zrobienia zdjęć z jej autorami.

Otwarcia samego Przeglądu dokonali organizatorzy, a więc Burmistrz miasta Ustrzyki Dolne Pan Henryk Sułuja, Dyrektor Domu Kultury Pan Wojciech Szott
i Naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Grzegorz Chudzik. I się zaczęło… szczegółowy program podam poniżej, jak również wszystkich, których wypada wymienić i bez których Przeglądu by nie było.

W tym miejscu wypada podzielić się kilkoma uwagami osobistymi.

Pierwsza impreza miała charakter propozycji kulturalnej dla uczestników Międzynarodowych Zawodów w Ratownictwie Górskim, turystów i społeczności lokalnej. Niespodziewanie duże zainteresowanie dało asumpt do powtórzenia imprezy nadając jej rangę jako II Przegląd Filmów Górskich. I tak dobrnęliśmy do szóstego trzymając się od początku filozofii, która odróżnia ten nasz od wielu innych festiwali promujących góry i ludzi gór. Staramy się w nim połączyć elementy nam bliskie Bieszczadzkie i Karpackie z tymi odległymi i najwyższymi – Himalajami.
Gośćmi naszymi byli m. innymi Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Janusz Majer, Kinga Baranowska, Marek Kamiński.

Przeglądowi zawsze towarzyszy wystawa fotograficzna i występy zespołów – najbardziej w pamięci pozostał koncert Wolnej Grupy Bukowina.

Były też filmy fabularne komercyjne zastąpione w tym roku prezentacją non stop nadesłanych materiałów o tematyce górskiej.

Ostatni element tej różności to wstęp wolny i nagrody rzeczowe losowane wśród publiczności: z początku w ramach konkursu wiedzy, obecnie ogólnie wśród uczestników.

Atmosfery nie da się opisać, a tworzą ją wspólnie i prelegenci i wspaniała widownia, kameralna sala Ustrzyckiego Domu Kultury i … nie zawsze sprawna aparatura odtwarzająca, co dodaje smaczku autentyczności i trudów przedsięwzięcia.

Wracając do tegorocznej edycji Przeglądu można zauważyć trzy bloki tematyczne:
- Goprowski: film Jarka Makutynowicza, diaporama Waldka Czado i premiera filmu Błażeja Pyrki GOPR…na każde wezwanie,
- Andyjski: prelekcje Mieczysława Darochy i Tadeusza Oszera oraz Staszka Proszaka,
- Himalajski, gdzie prezentowali się Artur Hajzer, Piotr Snopczyński i Ryszard Pawłowski.

To było w sesji popołudniowej piątkowej i sobotniej.
Dopołudniowy sobotni pokaz non stop to filmy nadesłane oraz przygotowane przez organizatorów, bardzo różnorodne, ale i ciekawe. Zgromadził grono wiernej publiczności – z podziwem rozpoznawałem uczestników, dla których był to prawdziwy maraton: od 10 rano po 22 wieczór !!!
Warto je krótko omówić w kolejności prezentacji.

1. Film promocyjny Andrzeja Bujalskiego: „Ustrzyki Dolne – zimowa stolica Bieszczad” – tak wypadało zacząć.
2. Relacja Anny Berdek nakręcona dla TV Obiektyw z Krosna: GOPR znów pod Tarnicą” o trudach zakładania i funkcjonowaniu tej letniej dyżurki.
3. Film z jubileuszowego wojskowego Rajdu na orientację nakręcony przez Panią Renatę Kobę z Przemyśla,
4. „Na każde wezwanie Naczelnika” film nakręcony z okazji 100-lecia TOPR,
5. „Bieszczadzka kolejka leśna-podróż sentymentalna” film Jacka Frankowskiego,
6. „Czekając na Rosę” bardzo fajna i niekonwencjonalna relacja Artura Hajzera
z wyprawy na Broad Peak w 2005r.
7. „Najważniejsza jest droga” film Klubu Górskiego Wrotnia ze Stalowej Woli z wyprawy Pamir 2008,
8. Film BBC „Planeta Ziemia – GÓRY,
9. „Życie za Everest” znany i ceniony film Roberta Markowitza.

Myślę, że ten zestaw mógł zadowolić wszelkie gusta, oddając ducha i wartości Przeglądu.
Miłym przerywnikiem w czasie całej imprezy był występ zespołu Jacek i Placek, prezentującego klasykę polskiego rocka. Przerywniki muzyczne w ich wykonaniu dały też możliwość złapania oddechu i oderwania się od fotela, co przy takim maratonie miało uzasadnienie.

Na zakończenie wypada oddać hołd Arturowi Hajzerowi i Ryszardowi Pawłowskiemu. Ich dokonania górskie idą w parze ze zdolnością przekazu, wzbudzając niesamowite zainteresowanie oraz emocjonalna więź ze słuchaczami.
Czuć w tym wszystkim pasje, oddanie – czasem kosztem życia osobistego – ale zawsze z miłości do gór, a nie z pogoni za ich zaliczaniem.
A że odbiorcami tego przekazu są tacy sami pasjonaci, wróży to sukces kolejnemu Przeglądowi, na który serdecznie już teraz zapraszam.

Grzegorz Chudzik

Sponsorzy

Rab

Bieg Rzeźnika

Pijalnia Czekolady

Bieszczader

PZU

LG

Ruthenus

Szkoła Rzemiosła

Drezyny rowerowe

Baltic

Fundacja Radan

Numer ratunkowy w górach

Statystyki stron WWW