VI Przegląd Filmów Górskich - 2010
VI Przegląd – kolejna wspaniała impreza, ze wspaniałymi uczestnikami: Artur Hajzer, Ryszard Pawłowski i niezawodny Piotr Snopczyński.
Na stale przyjął się rytuał losowania upominków dla publiczności ufundowanych przez firmę AlpinSport Macieja Kałwaka.
Wystawa kolejna Piotra Snopczyńskiego z wyprawy na Broad Peak, zaś koncert nietypowy, ale rozgrzał publiczność piosenkami zespołu „Dżem” – duet Jacek i Placek.
Notatka prasowa:
VI Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych był wyjątkowy. Organizatorzy zaryzykowali 2 dniową imprezę mając na uwadze sukces ubiegłorocznej edycji.
Dzięki sponsorowi Przeglądu firmie ALPIN SPORT Zakopane udało się zgromadzić w jednym miejscu i czasie najwybitniejszych himalaistów: Ryszarda Pawłowskiego i Artura Hajzera. Pozostało dopracować cały program, zgromadzić filmy i z niecierpliwością czekać na publiczność. A ta nas nie zawiodła i w ten sposób imprezę można podsumować jako wielce udaną. Ale po kolei…
Przeglądowi od początku towarzyszy wystawa fotograficzna, która w zimowej stolicy Podkarpacia – Ustrzykach Dolnych – była anonsowana jako echa wysokich gór.
Tak się złożyło, że pierwsza i ta tegoroczna była autorstwem Piotra Snopczyńskiego – himalaisty i ratownika GOPR ze Świdnicy. Tym razem były to zdjęcia wspólne Piotra
i Ryszarda Pawłowskiego z wiosennej wyprawy na Broad Peak w 2009r.
Otwarcie wystawy miało charakter spotkania towarzyskiego z możliwością porozmawiania i zrobienia zdjęć z jej autorami.
Otwarcia samego Przeglądu dokonali organizatorzy, a więc Burmistrz miasta Ustrzyki Dolne Pan Henryk Sułuja, Dyrektor Domu Kultury Pan Wojciech Szott
i Naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Grzegorz Chudzik. I się zaczęło… szczegółowy program podam poniżej, jak również wszystkich, których wypada wymienić i bez których Przeglądu by nie było.
W tym miejscu wypada podzielić się kilkoma uwagami osobistymi.
Pierwsza impreza miała charakter propozycji kulturalnej dla uczestników Międzynarodowych Zawodów w Ratownictwie Górskim, turystów i społeczności lokalnej. Niespodziewanie duże zainteresowanie dało asumpt do powtórzenia imprezy nadając jej rangę jako II Przegląd Filmów Górskich. I tak dobrnęliśmy do szóstego trzymając się od początku filozofii, która odróżnia ten nasz od wielu innych festiwali promujących góry i ludzi gór. Staramy się w nim połączyć elementy nam bliskie Bieszczadzkie i Karpackie z tymi odległymi i najwyższymi – Himalajami.
Gośćmi naszymi byli m. innymi Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Janusz Majer, Kinga Baranowska, Marek Kamiński.
Przeglądowi zawsze towarzyszy wystawa fotograficzna i występy zespołów – najbardziej w pamięci pozostał koncert Wolnej Grupy Bukowina.
Były też filmy fabularne komercyjne zastąpione w tym roku prezentacją non stop nadesłanych materiałów o tematyce górskiej.
Ostatni element tej różności to wstęp wolny i nagrody rzeczowe losowane wśród publiczności: z początku w ramach konkursu wiedzy, obecnie ogólnie wśród uczestników.
Atmosfery nie da się opisać, a tworzą ją wspólnie i prelegenci i wspaniała widownia, kameralna sala Ustrzyckiego Domu Kultury i … nie zawsze sprawna aparatura odtwarzająca, co dodaje smaczku autentyczności i trudów przedsięwzięcia.
Wracając do tegorocznej edycji Przeglądu można zauważyć trzy bloki tematyczne:
- Goprowski: film Jarka Makutynowicza, diaporama Waldka Czado i premiera filmu Błażeja Pyrki GOPR…na każde wezwanie,
- Andyjski: prelekcje Mieczysława Darochy i Tadeusza Oszera oraz Staszka Proszaka,
- Himalajski, gdzie prezentowali się Artur Hajzer, Piotr Snopczyński i Ryszard Pawłowski.
To było w sesji popołudniowej piątkowej i sobotniej.
Dopołudniowy sobotni pokaz non stop to filmy nadesłane oraz przygotowane przez organizatorów, bardzo różnorodne, ale i ciekawe. Zgromadził grono wiernej publiczności – z podziwem rozpoznawałem uczestników, dla których był to prawdziwy maraton: od 10 rano po 22 wieczór !!!
Warto je krótko omówić w kolejności prezentacji.
1. Film promocyjny Andrzeja Bujalskiego: „Ustrzyki Dolne – zimowa stolica Bieszczad” – tak wypadało zacząć.
2. Relacja Anny Berdek nakręcona dla TV Obiektyw z Krosna: GOPR znów pod Tarnicą” o trudach zakładania i funkcjonowaniu tej letniej dyżurki.
3. Film z jubileuszowego wojskowego Rajdu na orientację nakręcony przez Panią Renatę Kobę z Przemyśla,
4. „Na każde wezwanie Naczelnika” film nakręcony z okazji 100-lecia TOPR,
5. „Bieszczadzka kolejka leśna-podróż sentymentalna” film Jacka Frankowskiego,
6. „Czekając na Rosę” bardzo fajna i niekonwencjonalna relacja Artura Hajzera
z wyprawy na Broad Peak w 2005r.
7. „Najważniejsza jest droga” film Klubu Górskiego Wrotnia ze Stalowej Woli z wyprawy Pamir 2008,
8. Film BBC „Planeta Ziemia – GÓRY,
9. „Życie za Everest” znany i ceniony film Roberta Markowitza.
Myślę, że ten zestaw mógł zadowolić wszelkie gusta, oddając ducha i wartości Przeglądu.
Miłym przerywnikiem w czasie całej imprezy był występ zespołu Jacek i Placek, prezentującego klasykę polskiego rocka. Przerywniki muzyczne w ich wykonaniu dały też możliwość złapania oddechu i oderwania się od fotela, co przy takim maratonie miało uzasadnienie.
Na zakończenie wypada oddać hołd Arturowi Hajzerowi i Ryszardowi Pawłowskiemu. Ich dokonania górskie idą w parze ze zdolnością przekazu, wzbudzając niesamowite zainteresowanie oraz emocjonalna więź ze słuchaczami.
Czuć w tym wszystkim pasje, oddanie – czasem kosztem życia osobistego – ale zawsze z miłości do gór, a nie z pogoni za ich zaliczaniem.
A że odbiorcami tego przekazu są tacy sami pasjonaci, wróży to sukces kolejnemu Przeglądowi, na który serdecznie już teraz zapraszam.
Grzegorz Chudzik