Patronat medialny

TVP 3 Rzeszów

Radio Rzeszów

Wspinanie.PL

Imprezy Podróżnicze

NPM - Magazyn Turystyki Górskiej

PortalGórski.pl

Gazeta Bieszczadzka

Ratownictwo Górskie

Organizatorzy

Ustrzyki Dolne
GOPR
Fundacja SOS Na ratunek
Arłamów
Ustrzycki Dom Kultury
14 Przegląd Filmów Górskich

Przed nami trzynasta edycja Przeglądu Filmów Górskich
w Ustrzykach Dolnych.

Organizatorami imprezy są:
Burmistrz Ustrzyk Dolnych i Grupa Bieszczadzka GOPR.
Podobnie jak w poprzednich latach Przegląd będzie trwał trzy dni.
~ 20-22.01.2017 ~

Zaczynamy w piątek 20 stycznia. Trochę nietypowo, gdyż do południa odbędzie się blok szkolny dla młodzieży z Ustrzyk Dolnych i okolic. Blok poprowadzi przewodnik beskidzki Bartłomiej Machowski i prezes Bieszczadzkiej Grupy GOPR Witold Tomaka. Ten pierwszy zabierze młodych ludzi w wirtualną podróż na Mont Blanc, a ten drugi opowie
o bezpieczeństwie w górach.

Od godziny 17.00 rozpoczynamy oficjalnie festiwal. Tradycyjnie zaczniemy diaporamą przygotowaną przez Waldka Czado (ratownika GOPR), który przedstawi swoje skiturowe przejście Ötztal - masywu alpejskiego na pograniczu Austrii i Włoch.
Poprzedniej zimy oczy wszystkich miłośników najwyższych gór świata zwrócone były na Nanga Parbat – przedostatni, wtedy, niezdobyty ośmiotysięcznik. Nanga, po kilkudziesięciu nieudanych próbach zdobycia przez himalaistów z całego świata, w końcu się poddała. O kulisach wspinaczki na tą monstrualną górę opowiedzą Dominik Szczepański
i Piotr Tomza – autorzy książki „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa
i góra do wyzwolenia
”. Oczywiście będzie możliwość nabycia książki, rozmowy z autorami i zdobycia autografów.

Deserem do opowieści dwójki dziennikarzy będzie film Marka Klonowskiego – „Nanga Dream”. Marek ze swoim projektem zawędrował zimą do Pakistanu aż pięciokrotnie!

Góry wysokie często kojarzą nam się z twardzielami i cierpieniem,
a tymczasem naszym kolejnym gościem będzie alpinistka młodego pokolenia Aleksandra Dzik. Ola na swoim koncie ma między innymi wejście na Gasherbum II i zdobycie tytułu Śnieżnej Pantery. Tym razem opowie o swoim pobycie w Afganistanie i wspinaczce na siedmiotysięczny Kohe Tez w Hindukuszu.

Podsumowaniem wieczoru będzie… podsumowanie trzydziestu lat
w górach Janusza Gołębia, który zabierze nas w podróż od Karpat po Himalaje. Janusza chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Wspinał się
w Tatrach, Alpach, Tienszanie, Karakorum i Himalajach. Jest pierwszym zimowym zdobywcą Gasherbruma I i głównym kandydatem na kierownika sportowego zimowej wyprawy na K2, która ma się odbyć w sezonie zimowym 2017/18.

Drugiego dnia imprezy planujemy wyjście w teren. Będziemy na stoku narciarskim Gromadzyń. Bezpieczna zima, pokazy ratownictwa, koncerty
i piknik rodzinny. Niebawem poznacie więcej szczegółów w zakładce program.

W niedzielę, tuż po obiedzie o godzinie 14.30 wracamy do Ustrzyckiego Domu Kultury na popołudnie i wieczór filmowy. Pierwsza seria filmów to promocja naszego regionu, czyli Bieszczadów i Gór Sanocko – Turczańskich. Zobaczymy film o Biegu Rzeźnika, diaporamę
o Bieszczadzkim Parku Narodowym i film promujący Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe.

Po krótkiej przerwie znów przeniesiemy się w góry wysokie. Tym razem za sprawą Darka Załuskiego i jego dwóch filmów, które były nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Jeden z nich opowie
o pierwszym zimowym wejściu na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, którego dokonali Piotr Morawski i Włoch Simone Moro w 2005 roku. Będzie to też okazja do przypomnienia sobie sylwetki wybitnego himalaisty, Piotra Morawskiego, który zginął w Himalajach na stokach Dhaulagiri w 2009 roku.

Drugim filmem Darka Załuskiego będzie „Annapurna na lekko” - relacja z wiosennej (2008 r.) wyprawy na Annapurnę (8091 m) Piotra Pustelnika, Piotra Morawskiego, Petera Hamora i Dariusza Załuskiego.

Z Himalajów przenosimy się w Alpy, aby obejrzeć Alpin Wall Tour. Jest to dokument o dwóch alpinistach – Łukaszu Dudku i Jacku Matuszku, którzy jako pierwsi na świecie powtórzyli 1000-metrową drogę skalną w północnych Włoszech – Brento Centro. Tego samego roku skompletowali Alpejską Trylogię oraz wspięli się przez największy dach skalny w Alpach – drogą Bellavista. Film „Alpine Wall Tour” to uniwersalna opowieść. Dokument nie tylko wciąga w świat pięknych alpejskich krajobrazów, ale jest też opowieścią o pokonywaniu własnych słabości, pasji i o partnerstwie w górach.

Przegląd Filmów Górskich zakończy się filmem w reżyserii Mariana Sajnoga – „Zimowa droga Andrzeja Zawady – K2”. Jest to wywiad, rozmowa z Andrzejem Zawadą i Jackiem Olkiem, na początku 1993 roku, o organizacji zimowej wyprawy na K2. Wyprawa miała miejsce na przełomie 1987/88r. Ten materiał będzie na pewno smaczkiem dla pokolenia, które wychowało się na sukcesach polskich himalaistów pod „dyrekcją” Zawady.

Przegląd to nie tylko diaporamy, prelekcje i filmy. Widzom imprezy towarzyszyć będzie również wielkoformatowa wystawa Jacka Wnuka pt. „Karpaty Wschodnie” wraz z promocją albumu fotograficznego o tym samym tytule. Jacek to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi wydziału operatorskiego kierunku Fotografia. Na swoich czarno – białych fotografiach odda nam niepowtarzalny klimat Bieszczadów Wschodnich i Huculszczyzny.

Z racji tego, że współorganizatorem Przeglądu jest Grupa Bieszczadzka GOPR, nie może zabraknąć wątku ratownictwa.

Zaplanowaliśmy również dla niezastąpionej ustrzyckiej publiczności konkursy z licznymi nagrodami!

Do zobaczenia w dniach 20-22 stycznia 2017 roku
w Ustrzyckim Domu Kultury.

WSTĘP WOLNY!

Sponsorzy

Lotto

LG

Fundacja Radan

Baltic

Wadamed

Regatta

Regatta

Ruthenus

Bieg Rzeźnika

GAL

Numer ratunkowy w górach

Statystyki stron WWW